Příměsi v dětském oblečení – ano, nebo raději bez? 0
Příměsi v dětském oblečení – ano, nebo raději bez?

Příměsi v látkách dívčích šatů – proč se používají?

V mnoha příručkách pro rodiče si přečtete mimo jiné, že dětské oblečení by mělo být vyrobeno pouze a výhradně z přírodních materiálů. Je to samozřejmě pravda – čím více vláken přírodního původu látka obsahuje, tím lepší je její prodyšnost, což souvisí s nižším rizikem podráždění pokožky.

Je však příměs umělých materiálů něco, čemu byste se měli zcela vyhýbat v šatníku svého dítěte, včetně dívčích šatů? Proč výrobci přidávají příměsi jiných látek? Čtěte dále!

Z jakých materiálů se vyrábí oblečení, např. dívčí šaty?

Látky jsou vyráběny z vláken, která dělíme na přírodní a chemická. Zjistěte, co obsahuje každé z nich a jaké jsou jejich hlavní charakteristické vlastnosti.

Přírodní vlákna

Přírodní vlákna pocházejí ze dvou zdrojů – rostlinného a živočišného. Jsou velmi pohodlná při nošení, prodyšná a zajišťují udržení správné tělesné teploty. Navíc jsou přírodní vlákna tzv. obnovitelnou surovinou, což znamená, že je lze získat opakovaně z jednoho místa. Dělí se na následující druhy:

Bavlna – jeden z nejpopulárnějších materiálů používaných na dívčí šaty a dětské oblečení díky své prodyšnosti a měkkosti. Kromě toho se bavlna neelektrizuje a dobře se barví, i když nejhůře udržuje tmavé barvy. Navzdory očekávání je to docela náročná látka – ráda se sráží, poměrně pomalu schne a často se mačká, proto vyžaduje speciální zacházení.

Len, konopí – jsou to materiály používané zejména při vytváření slovanských dívčích šatů. Pokud jde o jejich charakteristické vlastnosti, schnou o něco rychleji než bavlna, neelektrizují se, nesrážejí se, silně se mačkají (i když pro mnoho lidí je to přednost) a někdy dochází k jejich poškození v místě přehybu.

Ovčí a merino vlna, mohér z kozy – jsou to vlákna s vysokou odolností a vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, díky čemuž jsou vhodná pro oblečení na podzimní a zimní sezónu. Kromě toho mají tendenci se vytahovat a vyboulovat v oblasti loktů či kolen, dlouho schnou a snadno se srážejí.

Kašmír, velbloudí vlna, vlna z alpaky – stále populárnější materiály, které se vyznačují vysokým stupněm udržování tepla. Jsou lehké. Bohužel se snadno srážejí a mají tendenci se prodírat, proto je třeba dbát zvláštní opatrnosti při jejich praní a každodenním používání.

Hedvábí – velmi měkká látka s vysokým leskem. Vyznačuje se velkou schopností absorbovat vlhkost, proto je citlivá na pot. Není odolná vůči tření.

Chemická vlákna

I když se o těchto vláknech hodně mluví kvůli negativnímu dopadu jejich výrobního procesu na životní prostředí, nacházejí široké uplatnění v oděvním průmyslu. Zvláště když technologie stále postupuje vpřed a vzniká stále více jejich variant, které nejen že jsou obnovitelnými surovinami, ale také jejich výroba má menší dopad na okolí.

Jaké druhy vláken najdeme v této skupině?

Elastická (elastan, spandex, lycra) – jsou to látky ceněné pro pružnost, odolnost vůči světlu a tření.

Celulózová (viskózová) a lyocellová – v případě tohoto vlákna najdete materiály od matných po lesklé. Dobře přijímají barvy, jsou odolné vůči tření a neelektrizují se. Mají však několik nevýhod. Především se hodně mačkají a lze je prát pouze při nízkých teplotách. Když jsou mokré, lze je snadno zničit. Lyocell je o něco trvanlivější ve srovnání se svým viskózovým protějškem.

Polyesterová – oblečení z polyesteru je velmi odolné a odolné vůči oděru, a také snadno udržovatelné v čistotě – rychle schne a nesráží se. Bohužel nic není dokonalé a tento materiál se snadno elektrizuje a není prodyšný, proto není vhodný na horké dny.

Polyamidová – stejně jako ostatní materiály, polyamid se vyznačuje vysokou odolností a odolností vůči oděru a snadnou údržbou. Kromě nízké prodyšnosti je také citlivý na blednutí vlivem slunce.

Akrylová – z hlediska vlastností je akryl velmi podobný vlně. Navíc se nemačká. Avšak vzhledem ke své struktuře není prodyšný a navíc se snadno žmolkuje.

Za jakým účelem se přidávají příměsi do látek?

Jak vidíte, každé vlákno má své nevýhody a výhody. Když je prodyšné, tak je také nejčastěji tuhé a má tendenci se mačkat. Pokud je odolné a odolné vůči tření, tak se rádo elektrizuje. Proto smíchání látek ve správných poměrech umožňuje zachovat výhody každé z nich.

V oděvním průmyslu se míchání materiálů v oblečení používá už dlouho. Jde především o to, dát materiálu nové vlastnosti, díky kterým bude vybraný oděv, např. slavnostní dívčí šaty, pohodlnější při každodenním nošení. Velmi často to také přispívá ke snížení výrobních nákladů. Avšak v konečném důsledku stejně nejvíce získává zákazník.

Jak to vypadá v praxi? Zde je několik příkladů:

  • Přídavek elastanu do oblečení z bavlny nebo lnu způsobuje, že je méně tuhé a trvanlivější, a také se lépe přizpůsobuje postavě.
  • Modely s příměsí vlny se méně mačkají během používání.
  • Přídavek polyesteru snižuje tendenci oblečení ke srážení.

Samozřejmě takové řešení není ideální a přídavek umělého vlákna sníží např. prodyšnost materiálu. Avšak výhody plynoucí z jeho použití jsou mnohem větší. Někdy stojí za to vzdát se stoprocentní prodyšnosti ve prospěch ostatních předností umělého materiálu.

Jsou tedy chemická vlákna v dětském oblečení něco zcela zakázaného? Ne, pokud netvoří většinu složení materiálu. Nejdůležitější je kupovat takové dívčí šaty, ve kterých budou stále dominovat přírodní látky. Tímto způsobem můžete mít skvělé a pohodlné modely.

Přidat komentáře (0)

Submit
nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium