
Jak vybrat oblečení pro mimořádně citlivou pokožku?
Čím se liší dětská pokožka od pokožky dospělého?
Pokožka je největším orgánem člověka, který plní mnoho důležitých funkcí (mj. ochrannou, termoregulační, metabolickou a hmatovou). Na začátku života dítěte však ještě není plně vyvinutá. Potřebuje nejméně 3 roky, aby se vyvinuly všechny nezbytné mechanismy. Proto je dětská pokožka jemná a velmi citlivá na vnější faktory.
Jaké jsou tedy rozdíly mezi pokožkou dítěte a dospělého? Dětská pokožka:
- Méně udržuje teplo kvůli nevyvinutým mazovým a potním žlázám.
- Má méně chloupků, takže UV ochrana je slabší.
- Obsahuje méně mezibuněčných spojení a pigmentových buněk, proto je více náchylná k slunečním popáleninám.
- Je tenčí než pokožka dospělého a má tendenci rychleji vysychat a ztrácet vodu.
- Povrch pokožky ve vztahu k tělesné hmotnosti je výrazně větší.
- Pokožka novorozence má pH blízké neutrálnímu, proto je dětská pokožka náchylnější k infekcím a podráždění.
Jaké jsou tedy nejdůležitější zásady pro zachování dobrého stavu dětské pokožky?
- Pravidelné mytí, zejména v záhybech, kde se rád hromadí špína a pot.
- Hydratace pomocí k tomu určených přípravků pro děti.
- Vhodné větrání výběrem oblečení z přírodních tkanin a se správným střihem.
Někdy se však stává, že přestože každý den pečujete o pokožku děťátka, dítě se vrtí, kroutí, brblá a křičí během oblékání. Možná nejde o běžné podráždění pokožky, ale o hlubší problém, kterým jsou poruchy senzorické integrace.
Co jsou poruchy senzorické integrace (SI)?
Jako poruchy senzorické integrace se označují abnormální reakce organismu na vnější podnět (přecitlivělost, snížená citlivost nebo vyhledávání senzorické stimulace). Mohou se týkat jednoho nebo několika smyslových systémů. Příčin tohoto stavu může být mnoho – počínaje vývojem plodu, přes druh a průběh porodu, až po environmentální faktory.
Jak se nejčastěji projevují poruchy SI? Pokud jste si všimli, že vaše dítě vykazuje např. zvýšenou nebo sníženou citlivost na podněty, má poruchy řeči, problémy se soustředěním, koncentrací pozornosti, je emočně hyperaktivní nebo pohybově neobratné, zvažte návštěvu příslušného odborníka.
A jak ještě můžete podpořit takto citlivé děťátko? Výběrem vhodného dětského šatníku. Přečtěte si, co je klíčové při výběru oblečení pro dítě citlivé na dotek.
Na co dát pozor při výběru oblečení pro citlivé dítě?
Navzdory tomu, co by se mohlo zdát, i nejmenší prvek oblečení, např. dívčích šatů, může mít obrovský význam pro pohodlí dítěte senzoricky citlivého na dotek. Výběrem vhodného oblečení podpoříte jeho vývoj a snížíte nepříjemné reakce na podněty. Co je tedy dobré vzít v úvahu?
Materiál
Měkká a přírodní tkanina dívčích šatů bude nejen příjemná na dotek, ale také zajistí odpovídající podmínky pro pokožku dítěte. Prodyšnost a odvádění vlhkosti snižují riziko podráždění, které by mohlo dále zesílit obtíže spojené s poruchami SI.
Správný střih
Pokud je vaše dítě citlivé na dotek a navíc má jeho pokožka tendenci k podráždění, vybírejte spíše volné střihy oblečení a dívčích šatů. Každé další zúžení nebo přiléhavost může zesílit příznaky, a proto děťátko nebude chtít vybraný model nosit. A hádka je na světě.
Vhodná velikost
Příliš velké, a tím spíše příliš malé oblečení také může zintenzivňovat účinky poruch SI. Vybírejte velikost podle aktuálních rozměrů dítěte, díky čemuž žádný přebytečný materiál nebo tlak nezpůsobí nepříjemné reakce u děťátka.
Aplikace
Doplňky v podobě flitrů, perliček či jiných aplikací na dívčích šatech možná vypadají efektně, ale v případě dítěte citlivého na dotek se spíše neosvědčí. Jsou to další podněty, které pro něj mohou být nepříjemné. Pro bezpečnost je lepší se jim vyhnout.
Visačky, švy a zipy
Dalším faktorem, který může způsobovat nepříjemné hmatové vjemy, jsou visačky, křivé švy a zipy umístěné na nevhodných místech dívčích šatů. Navíc dlouhodobé působení těchto nepohodlných prvků může také zranit vaše dítě a způsobit nepříjemné podráždění.
Než se tedy rozhodnete pro konkrétní model, prohlédněte si švy a zipy, a po nákupu odstraňte všechny visačky. Jak to udělat, dozvíte se z tohoto článku.
Pro náročné děti může být výběr šatníku a modelů na speciální příležitosti v podobě dívčích šatů velkou výzvou. Avšak pravidelná terapeutická práce a důslednost ve výběru pouze pohodlného a pohyb neomezujícího oblečení může způsobit, že se brzy oblékání stane nikoli nepříjemnou povinností, ale potěšením.